menu search
brightness_auto
MERAK ETTİĞİNİZ VEYA ÖĞRENMEK İSTEDİĞİNİZ BİR KONU'MU VAR? HEMEN SOR ÖĞREN! NEDENNEDİR.COM
more_vert
Selam arkadaşlar acil yardıma ihtiyacım var, bugün edebiyat hocam Fuzuli ve Nedim nedir, veya Nedim nedir, konusunda bana bilgi getirin dedi. Ben de buradaki üyelerin ve yetkililerin bilgilerine güveniyorum, beni bu konularda aydınlatacak olan var mı? acil yardım istiyorum.
thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Sitemizin 1 ve 6. harfi nedir?
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

more_vert

FUZULİ: Doğum tarihi 1556 senesi 

Fuzuli, Kerbela'da doğmuştur ve yaşamıştır. oldukça iyi bir eğitim gören Fuzuli, Arapça ve Farsçayı çok İyi derecede öğrenmiştir. Fuzuli, şiirlerinde Azeri Türkçesi etkileri açıkça görülür. Yaşadığı döneme göre oldukça sade bir dille dille kitaplar yazmıştır. Fuzuli, divan edebiyatı türünde birçok kitap yazmasına rağmen halk arasında 'gazel şairi' olarak tanınmıştır. Fuzuli, şiirlerinde en önemli konularının başlıcaları tasavvuf ve aşktır.Leyla ile Mecnun ismindeki mesnevisinde bu aşk konusunu ustaca ele almıştır. Fuzuli, şiirin temelinde İlim, özünde sevgi olduğuna inanmıştır. Sevilen bir insan sadece bir araçtır ve onun varlığında görünür hale gelen ise Tanrı tek amaçtır. Fuzuli ye göre gerçek varlık sadece Tanrı'dır.

NEDİM: Doğum yılı 1730

NEDİM osmanlı devirlerinden birisi olan Lale Devri'nin coşkulu, aşk a inanan , neşe dolu şairidir. NEDİM edebiyatımızda o dönemde 'mahallileşme akımını' başlatan isimidr. NEDİM istanbul Türkçesini, gerçek olan yaşamı gözlemleyebilen ve gerçek doğayı şiire dökmüştür. NEDİM şiir konuları: Gerçek aşk, tabiat, gerçek hayattan zevk alma gibi şiirlerinin başlıca konularındandır. NEDİM şiirlerinde dini veya tasavvuf konularına hiç yer vermemiştir. NEDİM kullandığı dili, açık, yalın ve ahenkli bir şekilde kullanmıştır. NEDİM şuanki edebiyatımızda şarkı ve türkü türünün en önemli isimlerindendir. NEDİM şiirlerini kendi Divan' ında toplamıştır.

fuzuli ve nedim, fuzuli, nedim,

Umarım yardımcı olmuşumdur.

thumb_up_off_alt 0 beğenilme thumb_down_off_alt 0 beğenilmeme

614 soru

229 cevap

1.8k kullanıcı

Most active Members
this month:
    Hoş geldiniz, Nedennedir sizelere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
    Döviz Kurları
    ...