Edip Ahmet Yüksekki kimdir ?

Edip Ahmet Yüksekki kimdir ?
Edip Ahmet Yüksekki kimdir ?

Edip Ahmet Yüksek’in hayatı

Edip Ahmet Yüksek’in hayatı hakkında çok az şey biliniyor. 12. yüzyılda şimdi Özbekistan’da bulunan Yüknek kasabasında doğdu. Doğuştan kördü ama İslami ilimlerde eğitim gördü ve saygın bir âlim oldu. 13. yüzyılın başlarında öldüğü sanılmaktadır.

Edip Ahmet Yüksekki kimdir ?
Edip Ahmet Yüksekki kimdir ?

Atebetü’l Hakayık

Atebetü’l Hakayık iki bölümden oluşan didaktik bir şiirdir. İlk bölüm, gerçeğin doğası, bilginin önemi ve açgözlülük ve kıskançlığın tehlikeleri gibi çeşitli konularda aforizmalar ve atasözleri koleksiyonudur. İkinci bölüm, bilgelik arayışı içinde dünyayı dolaşan genç bir adamın hikayesini anlatan daha uzun bir şiirdir.

Atebetü’l Hakayık, yazarın İslam düşüncesi ve edebiyatına dair derin bilgi birikimini yansıtan karmaşık ve incelikli bir eserdir. Aynı zamanda iyi ve erdemli bir hayatın nasıl yaşanacağına dair rehberlik sunan oldukça ahlaki bir eserdir.

Diğer işler

Edip Ahmet Yüksekeki’nin Atebetü’l Hakayık’ın yanı sıra bir şiir derlemesi ve dilbilgisi üzerine bir risale de dahil olmak üzere bir dizi başka eser yazdığı da bilinmektedir. Ancak bu eserler günümüze ulaşamamıştır.

İlginizi Çekebilir