Ayşe Şule Bilgiç kimdir

Ayşe Şule Bilgiç kimdir
Ayşe Şule Bilgiç kimdir

Ayşe Şule Bilgiç: Türk Çocuk Medyasında Bir Öncü

Ayşe Şule Bilgiç, en çok popüler çocuk televizyon dizisi Pepee’yi yaratmasıyla tanınan bir Türk yazar, yapımcı ve sosyal girişimcidir. Bilgiç, Türk çocuk medyası endüstrisinde bir öncüdür ve çalışmalarının Türkiye’deki çocukların öğrenme ve oyun oynama şekillerinde önemli bir etkisi olmuştur.

Bilgiç, 1978 yılında Van’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde psikoloji ve iletişim okuduktan sonra Koç Üniversitesi’nde eğitim teknolojileri alanında yüksek lisans yaptı. Bilgiç, mezun olduktan sonra Türkiye’de çeşitli televizyon kanallarında yapımcı olarak çalıştı. 2008 yılında çocuklara yönelik eğitici içerikler üreten sosyal girişim Düşyeri’ni kurdu.

Düşyeri’nin ilk projesi, okul öncesi çocuklara renkler, şekiller ve sayılar gibi temel kavramları öğretmek için tasarlanmış bir çocuk televizyon dizisi olan Pepee idi. Pepee kısa sürede başarılı oldu ve kısa sürede Türkiye’nin en popüler çocuk programlarından biri haline geldi. Dizi birkaç dile çevrildi ve 20’den fazla ülkede yayınlandı.

Ayşe Şule Bilgiç kimdir
Ayşe Şule Bilgiç kimdir

Düşyeri, Pepee’nin yanı sıra çocuklar için Maymus, RGG Ayas ve Uppy gibi birçok eğitim programı hazırladı. Bilgiç ayrıca Pepee: Birlik Zamanı ve Pepee: Sonbahar gibi çocuk kitaplarının da yazarıdır.

Bilgiç, erken çocukluk eğitiminin tutkulu bir savunucusudur. Geçmişleri ne olursa olsun tüm çocukların yüksek kaliteli eğitim içeriğine erişmeyi hak ettiğine inanıyor. Düşyeri ile yaptığı çalışmalar, eğitim içeriğinin Türkiye’deki ve dünyadaki çocuklar için daha erişilebilir hale gelmesine yardımcı oldu.

Bilgiç, Türk medya endüstrisindeki kadınlar için bir rol modeldir. Becerilerini ve yeteneklerini çocukların hayatlarında olumlu bir etki yaratmak için kullanan başarılı bir girişimcidir. Onu tanıyan herkese ilham kaynağı.

İşte Ayşe Şule Bilgiç hakkında bazı ek bilgiler:

  • Evli ve iki çocuk babasıdır.
  • Türk Psikologlar Derneği üyesidir.
  • TÜSİAD Sosyal Sorumluluk Ödülü sahibidir.
  • Fortune Türkiye dergisi tarafından “Türkiye’nin En Güçlü 100 Kadını” arasında gösterildi.

Umarım bu makaleyi bilgilendirici bulursunuz. Herhangi bir sorunuz varsa lütfen bana bildirin.