Tarihin en büyük saadet zincirini kuran Bernard madoff’un hayatı

Tarihin en büyük saadet zincirini kuran Bernard madoff’un hayatı
Tarihin en büyük saadet zincirini kuran Bernard madoff'un hayatı?

Tarihin en büyük saadet zincirini kuran Bernard madoff’un hayatı

Tarihin en büyük saadet zincirini kuran Bernard madoff’un hayatı: Tarihin en büyük saadet zinciri 1938 yılında doğan Bernard madoff’un hayat hikayesine bakalım.

Tarihin en büyük saadet zinciri 1938 yılında doğan Bernard madoff, küçük işlerden kazandığı paralar ile 1960 yılında bir yatırım şirketi kurdu. Kısa süre içinde çevresinden ve ailesinden yatırım almaya başlayan adam, elektronik ticaret sistemiyle kullanılan teknolojilerin öncülerinden biri oldu.

Wall street’teki en büyük piyasa yatırımcılarından olan Bernard madoff, bir süre dünyanın en büyük firmalarının işlem gördüğü borsada başkanlık yaptı. 2008 yılına kadar menkul kıymet ticareti yapıyormuş gibi kayıtlar tutan madoff, gerçekte yeni yatırımcılardan aldığı parayı eskilerine ödeyerek 65 milyar dolarlık vurgun yaptı.

Sonunda 2008 yılında oğullarının itirafıyla tutuklanan Bernard madoff, suçunu kabul etti ve 150 yıl cezaya çarptırıldı. Oğlu mark olaydan 2 yıl sonra intihar etti, diğer oğlu ise 48 yaşında kanserden hayatını kaybetti. Madoff, 2021 yılında 82 yaşında cezaevinde öldü. Hikayesi ”yalanlar büyücüsü” isimli film ile de anlatıldı.

İlginizi Çekebilir