Dut Yaprağının Faydaları – Dut yaprağı Ne İşe Yarar

Dut Yaprağının  Faydaları – Dut yaprağı Ne İşe Yarar

Dut Yaprağının Faydaları – Dut yaprağı Ne İşe Yarar

Dut Yaprağının Faydaları – Dut yaprağı Ne İşe Yarar?

Sütten 25 kat fazla kalsiyum, ıspanak dan 10 kat fazla demir içerir. Şeker sorununa gösterdiği fayda akıl almaz derecede ucuz olduğu için saatlerce reklamı yapılmadığından belki de bilinmiyor. Allah bizlere öyle mucize besinler yaratmış ki çoğumuz birçok besini düzenli ve doğru zamanda kullanmadığımız zaman hastalıklarla baş başa kalıyoruz. Bu makalemizde sizlere öyle büyük fayda sağlayan bir bitkiden bahsedeceğiz ki lütfen başkalarının da yararlanabilmesi için makalemize başlamadan önce web sitemize abone olmayı unutmayınız ve paylaşmayı da ihmal etmeyiniz. Evet şimdi detaylara geçelim.

Dut yaprağı en az dut kadar kadar sağlık açısından önemli ve faydaları olan bir yaprak. Dut yapraklarının kaynatılarak elde edilen çayı birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilir. Dut yaprağı çayının yapılması dışında da çeşitli kullanım alanları bulunmaktadır. Bunlara göz atalım. Bu yazımızda dut yaprağıyla hazırlanan çay hangi hastalıklara iyi geldiği gibi bilgiler paylaşacağız. Egzama tedavisinde kullanılır, karaciğer hastalıklarının tedavisinde günde üç bardak dut yaprağı çayı içilmesi tavsiye edilmektedir. Günde 2 bardak dut yaprağı çayı içmek vücuda zindelik ve direnç sağlar. Evet, yapılan araştırmalara göre dut yaprağından elde edilen öz sütün fil hastalığına karşı şifalı olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca diş ağrılarına karşı gargara yapılarak kullanıldığında ağrıları giderici özelliğe sahiptir. Dut yaprağı çayının bir önemli özelliği de rahatlatıcı etkiye sahip olmasıdır. Zihnin ve bedenin gevşemesine de yardımcıdır.

Peki dut yaprağı çayını nasıl hazırlarız? Bunun için gerekli malzemelerimiz 2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağı ve 1 litre su. Dut yaprağı çayını şöyle hazırlayacağız.

1 litre kaynamış olan suyun içerisinde 2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağını koyun ve bu şekilde yaklaşık 2 saat boyunca demlenmeye bırakın. Demleme işlemi bittikten sonra çayınızı süzün ve gün içerisinde bu çayı aralıklarla içerek tüketin. Özelikle yemeklerden önce içildiğinde faydası gerçekten çok daha fazladır. Dutun sağlığınız olan faydalarını duymuşsunuzdur. Dutun sağlığımıza sağladığı faydalar kadar dut yaprağı da sağlığımız için gerçekten çok büyük faydaya sahip. Dut yaprağının tüm faydalarından verimli bir şekilde faydalanabilmek için dut yaprağı çayı, dut lapası gibi her türlü yöntem de kullanabilirsiniz. Peki dut yaprağının asıl faydaları, diğer faydaları nelerdir? Ateş düşürücü bir etkiye sahiptir. Dut yapraklarından hazırlanan çayın tüketilmesi ateş düşürücü etkisini görmenize yetecektir. İdrar söktürücü dür, dut yaprağı çayının idrar söktürücü etkisi vardır ve vücudunuzdaki ödemi atmanıza yardımcı olur, kan şekerini dengeler. Dut yapraklarından oluşan çayı içmek aynı zamanda kan şekerinizi dengelemeye yardımcı olur, kalp sağlığı açısından da önemlidir. Dut yaprağının kalp rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Dut yaprağının faydalarından kalp için yararlanmak isteyenlerin dut yapraklarını alıç çiçekleri ile birlikte kaynatarak elde edilen karışımın suyunu içmeleri gerekmektedir. Dut yaprağının faydaları arasında boğaz ağrısı ve bronşit tedavisi de yer almaktadır. Etkisinden yararlanmak için dut yaprağının çayı yapılmalı ve bu çayın sabah kahvaltısından ve akşam yemeğinden önce aç karna içilmesi önemli, karaciğere faydalıdır. Evet, dut yaprağının karaciğerdeki hücreleri temizlenmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Egzama hastalığına iyi gelmektedir. Dut yaprağının egzama hastalığına destek amaçlı kullanıldığı bilinmektedir.

Dut Yaprağının Faydaları – Dut yaprağı Ne İşe Yarar

Antioksidan kaynağıdır. Dut yaprağı ölçülü miktarda tüketildiğinde vücuttaki serbest bakterilerin gelişmesine engel olur. Dut yaprağında yer alan antioksidan miktarı serbest bakterilerin gelişmesini engeller.

Ağrı kesicidir, ağrı kesici özelliği vardır. Peki nasıl? Dut yaprağında yeterli miktarda fayda sağlamak için çayının tüketilmesi önemli. Dut yaprağı çayı sağlık açısından oldukça dikkat çekici bir özelliğe sahip. Dut yaprağı çayı nasıl yapıldığını biraz önceki tarifte sizlere vermiştik. Evet dut yaprağının faydaları saymakla bitmiyor, devam ediyoruz. Sindirimi düzenleme özelliğine sahip dut meyvesi de dut yaprağı gibi sindirimi düzenlemeye yardımcı olur. Karın bölgesinde oluşan aniden gelen kramp lara ve kabızlık sorununa dut yaprağı oldukça iyi gelir. Kansızlık tedavisinde kullanılır, dut içerisinde yüksek oranda demir barındırmaktadır. Dut tüketmek kansızlık sorununuzun giderilmesine yardımcı olur. Vitamin deposudur, Dut İçerisinde A, C, K vitaminlerden bolca barındırmaktadır, bu sayede antioksidan özelliği bulunur, kalsiyum deposudur. Dut içerisinde yüksek oranda K vitamini barındırması ondan dolayı kemik sağlığına oldukça iyi geldiği bilinmektedir. İçerisinde yer alan yüksek oranda K vitamini kemik erimesi rahatsızlığına iyi gelir, romatizmal ağrılarda etkilidir. Dut meyvesi birçok hastalığa iyi geldiği gibi romatizmal ağrılara, böbrek ağrılarına, kansızlık, stres, yorgunluk gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Egzama tedavisi için yine dut yaprağı iyi gelir. Egzama türü şikayetleriniz varsa dut yaprağını deneyebilirsiniz. Dut yaprağından lapa elde ederek egzama oluşan bölgelere belli aralıklarla sürüp bekletmenin iyi geldiği bilinmektedir. Dut ve dut yaprağı hakkında bir başka merak edilen sorunun cevabına geçelim şimdi.

Dut yaprağı nasıl kurtulmalı?

İçerisinde pek çok vitamin ve mineral bulunan dut yaprağı mayıs ağustos aylarında topladıktan sonra evinizde ya da dışarıda gölge bir alana sererek kurutmalısınız. Kurutma sırasında yaprakların tek tek ve özenle dizilmesi çok önemli. Üst üste gelen yapraklar iyi kurumaya bilir yada çürüyebilir. Tek sıra olarak serdiğimiz dut yapraklarını direk güneş ışığı altında kurutmamak gerekmekte. Direk güneş ışığına maruz kalmaları vitamin ve renk kaybına yol açar.

Peki dut yaprağının bu kadar faydasını saydık sizlere zararı var mı? Bir çok bitki gibi acaba bunun da ne kadar zararı var? Varsa çerisinde pek çok vitamin, mineral ve doğal bileşen bulunduran dut yaprağının vücuda bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat şeker hastası iseniz ve bununla ilgili bir ilaç kullanıyorsanız bu ilaçla veya hastalıkla bir etkileşim meydana gelebilir. Bu nedenle dut yaprağı kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önemli. Bunlara ek olarak hamileler ve emziren lerde kullanmadan önce doktorlarına danışmaları gerçekten önem arz eder.

Peki dut yaprağını nasıl saklamanız gerekir? Anlattığımız yöntemle kurutulmuş olan dut yapraklarını direk güneş ışığından uzak, serin ve rutubetsiz bir ortamda saklamak gerekir. Mümkünse hava almayacak şekilde saklamanız önerilmektedir. Buzdolabında saklamaya gerek yoktur. Bu makalemizin yararlı olduğunu düşünüyorsanız, lütfen beğenerek paylaşmayı, yorum yapmayı unutmayınız. Hepinize sağlıklı bir yaşam diliyoruz. Hoşçakalın.