İshal İçin Ev Yapımı 15 Çözüm

İshal İçin Ev Yapımı 15 Çözüm
İshal İçin Ev Yapımı 15 Çözüm

İshal, gıda zehirlenmesi, virüsler ve bakteriler gibi çeşitli şeylerin neden olabileceği yaygın bir sorundur. Rahatsız edici ve uygunsuz olabilir, ancak semptomları hafifletmeye yardımcı olabilecek birçok ev ilaçları vardır.

İshal İçin Ev Yapımı 15 Çözüm
İshal İçin Ev Yapımı 15 Çözüm

İşte ishal için 15 ev ilaçları:

Dinlenmek. İshaliniz olduğunda yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri dinlenmektir. Bu, vücudunuza iyileşme ve iyileşme şansı verecektir.

Bol miktarda sıvı tüketin. Dışkı yoluyla çok fazla sıvı kaybedebileceğiniz için, ishal olduğunuzda susuz kalmamanız önemlidir. Bol su, berrak et suyu veya spor içecekleri için.

Süt ürünlerinden kaçının. Süt ürünleri bazen ishali kötüleştirebilir, bu nedenle belirtileriniz düzelene kadar bunlardan kaçınmak en iyisidir.

Hafif yiyecekler yiyin. Yumuşak yiyeceklerin sindirimi kolaydır ve midenizi yatıştırmaya yardımcı olabilir. Bazı iyi seçenekler arasında tost, kraker, muz ve pirinç bulunur.

Reçetesiz ilaçlar alın. Imodium ve Pepto-Bismol gibi ishal semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek bir dizi reçetesiz ilaç vardır.

Probiyotikler. Probiyotikler, bağırsak sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilecek canlı bakterilerdir. Ek formda veya bazı yoğurtlarda bulunurlar.

Zencefil. Zencefil, iltihaplanmayı azaltmaya ve sindirimi iyileştirmeye yardımcı olabilecek doğal bir ilaçtır. Zencefil çayı içebilir veya zencefilli şeker çiğneyebilirsiniz.

Elma sirkesi. Elma sirkesi, bakterileri öldürmeye ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilecek doğal bir ilaçtır. 1 çorba kaşığı elma sirkesini 8 ons su ile karıştırıp günde üç defaya kadar içebilirsiniz.

Hindistan cevizi suyu. Hindistan cevizi suyu, dehidrasyonu önlemeye yardımcı olabilecek iyi bir elektrolit kaynağıdır. Aynı zamanda doğal bir probiyotik kaynağıdır.

Chai çayı. Chai çayı, midenizi yatıştırmaya yardımcı olabilecek, ısıtan bir içecektir. Aynı zamanda iyi bir antioksidan kaynağıdır.

Nane. Nane, iltihaplanmayı azaltmaya ve sindirimi iyileştirmeye yardımcı olabilecek doğal bir ilaçtır. Nane çayı içebilir veya nane sakızı çiğneyebilirsiniz.

meyankökü Meyan kökü, midenizi yatıştırmaya ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilecek doğal bir ilaçtır. Meyankökü çayı içebilir veya meyankökü şekeri çiğneyebilirsiniz.

Marşmelov. Marshmallow, midenizi yatıştırmaya yardımcı olabilecek hafif bir besindir. Aynı zamanda iyi bir lif kaynağıdırlar.

Pirinç. Pirinç, sindirimi kolay yumuşak bir besindir. Dışkıyı bağlamaya ve daha az sulu hale getirmeye yardımcı olabilir.

Muz. Muz, su kaybını önlemeye yardımcı olabilecek iyi bir potasyum kaynağıdır. Ayrıca sindirimi kolay yumuşak bir besindir.

İshaliniz şiddetliyse veya birkaç gün sonra düzelmezse, bir doktora görünmelisiniz. Tedavi edilmesi gereken altta yatan bir tıbbi durum olabilir.

İlginizi Çekebilir
Su Arıtma Cihazı