Neden Nedir
Bildirimler
  • Bildiriminiz bulunmamaktadır.

Akkuyu Nükleer Santrali Kimin

Akkuyu Nükleer Santrali Kimin
Akkuyu Nükleer Santrali Kimin
108 görüntülenme
0

Akkuyu Nükleer Santrali Kimin

Akkuyu Nükleer Santrali Kimin: Bugün, Akkuyu Nükleer A.Ş. olarak bilinen şirket, sözleşmede Proje Şirketi olarak adlandırılan firma olarak anılıyor. Bu şirket, yaklaşık 7.2 milyar TL sermayeye sahip ve beş Rus hissedarı bulunuyor. Akkuyu Nükleer AŞ’nin internet sitesinde yer alan bilgilere göre, bugünkü hissedarları, Rusya Federasyonu Hükümetinin ilgili kararnamesiyle yetkilendirilen şirketlerden oluşuyor.

Aralık 2010’da Türkiye’deki resmi kayıtlara Akkuyu NGS Elektrik Üretim AŞ adıyla geçen şirketin beş kurucu ortağı da Rus şirketleriydi.

Şirketin açıklamasına göre, IC İçtaş İnşaat, Akkuyu Nükleer AŞ ile doğrudan bir sözleşme yapmamıştır. Anlaşma, Titan 2 IC İçtaş A.Ş. ve Akkuyu Nükleer AŞ. arasında imzalanan bir anlaşmadır. Titan-2 şirketi, projenin kurucu ortaklarından biridir.

Akkuyu NGS inşaat projesi, dünyada “Yap, İşlet, Sahip Ol” modeliyle inşa edilen ilk NGS projesi olarak kabul ediliyor. Rosatom Devlet Kuruluşu, projedeki payı %99.2 olan ana ortaktır.

Akkuyu Nükleer Santrali Kimin

Projenin toplam maliyeti yaklaşık 20 milyar dolar düzeyindedir. İki hafta önce dördüncü reaktör ünitesinin temeli atılan nükleer tesis, 4800 megavatlık kapasiteye sahip olması hedefleniyor.

Projenin devreye alınmasıyla Türkiye, Rosatom’a kilovat saat başına 12.35 dolar sent ödeyerek 15 yıl boyunca elektrik sağlayacak. Analistler, bu rakamın dünya ortalamasının 2-3 katı üzerinde olduğunu düşünüyorlar.