Neden Nedir
Bildirimler
  • Bildiriminiz bulunmamaktadır.

Akkuyu Nükleer Santrali Nerede

Akkuyu Nükleer Santrali Nerede
Akkuyu Nükleer Santrali Nerede
63 görüntülenme
0

Akkuyu Nükleer Santrali Nerede

Akkuyu Nükleer Santrali Nerede: Türkiye’nin inşası halen devam eden ilk nükleer enerji santrali olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali, Gülnar ilçesine bağlı Mersin’de yer alan Büyükeceli beldesi yakınlarındaki bir alanda inşa edilmektedir. Santral, dört üniteden oluşacak ve ilk ünitesi 2023 yılında hizmete girecektir.

Gülnar belediyesine idarî olarak bağlı olan Akkuyu sahası, il merkezine 140 km, ilçe merkezine de 30 km mesafede yer almaktadır. Saha, çitlerle çevrili 986 hektarlık bir alana sahiptir ve santralin inşaat sahası 225 hektarı kapsamaktadır. Alan, çevresindeki dağlarla ayrılmakta ve D-400’e 4.5 km’lik bir asfalt yolla bağlanmaktadır.

Saha, iki ülke arasında imzalanan anlaşma sonucu, Rus kamu şirketi Atomstroyexport’a (ROSATOM’a bağlı Atomenergoprom’un alt şirketi) bedelsiz olarak devredilmiştir. Rus kamu şirketi, kendi finansal kaynaklarını kullanarak nükleer santral inşa edecektir. İnşaat sırasında, toplam 12,6 milyon m3 kazı malzemesinin oluşması beklenmektedir.

Bu malzemenin 4,8 m3’ü dolgu malzemesi olarak kullanılacak, geriye kalan 7,8 milyon m3 ise Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tahsis edilen bir alanda depolanacaktır.