Neden Nedir
Bildirimler
  • Bildiriminiz bulunmamaktadır.

Atatürkün Ankaraya Gelişi Tarihi

Atatürkün Ankaraya Gelişi Tarihi
Atatürkün Ankaraya Gelişi Tarihi
68 görüntülenme
0

Atatürkün Ankaraya Gelişi Tarihi

Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanıydı. Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşünün ardından bir modernleşme ve reform döneminde ülkeye liderlik etmedeki rolü nedeniyle Türkiye’de ulusal bir kahraman olarak saygı görüyor.

Atatürk, Türkiye tarihinin kritik bir döneminde, 27 Aralık 1919’da Ankara’ya geldi. Osmanlı İmparatorluğu, I. Dünya Savaşı’nda henüz yenilmişti ve ülke, yabancı işgali, siyasi huzursuzluk ve ekonomik istikrarsızlık dahil olmak üzere çok sayıda zorlukla karşı karşıyaydı. Atatürk, yabancı işgaline direnmek ve bağımsız bir Türk devleti kurmak için verilen Türk Kurtuluş Savaşı’nın liderlerinden biriydi.

Atatürk, Ankara’ya vardığında direniş hareketinin kontrolünü ele geçirdi ve Türk ordusunu yeniden örgütlemeye ve yeniden inşa etmeye başladı. Ayrıca savaş sırasında ortaya çıkan çeşitli hizipleri birleştirmek ve demokrasi ve modernite ilkelerine dayalı yeni, laik bir hükümet kurmak için çalıştı.

Atatürk’ün çabaları nihayetinde başarılı oldu ve 29 Ekim 1923’te Atatürk’ün ilk Cumhurbaşkanı olduğu Türkiye Cumhuriyeti resmen ilan edildi. Onun liderliğinde Türkiye, onu modern, sanayileşmiş bir ülkeye dönüştüren bir dizi büyük reformdan geçti. Atatürk’ün mirası bugüne kadar Türkiye’de kutlanmaya devam ediyor.