Neden Nedir
Bildirimler
  • Bildiriminiz bulunmamaktadır.

Biyopsi Neden Yapılır Amacı Nedir

Biyopsi Neden Yapılır Amacı Nedir
Endirekt Ne Demek
62 görüntülenme
0

Biyopsi Neden Yapılır Amacı Nedir

Biyopsi, vücuttaki bir doku veya hücre örneğinin alınması ve daha sonra laboratuvar ortamında incelenmesi için yapılan bir tıbbi işlemdir.

Biyopsi, birçok farklı nedenden dolayı yapılabilir.

Tanı koymak: Biyopsi, bir hastalığın tanısını koymak için kullanılabilir. Örneğin, bir tümörün kanser olup olmadığını anlamak için biyopsi yapılabilir.

Tedavi planı belirlemek: Biyopsi, bir hastalığın tedavi planını belirlemek için de kullanılabilir. Örneğin, bir tümörün hücrelerinin nasıl tedavi edileceğine dair bilgi sağlayabilir.

İzlem: Biyopsi, bir hastalığın seyri veya tedavinin etkinliğini izlemek için de yapılabilir. Örneğin, bir kemoterapi tedavisinin etkisi gözlenmek için biyopsi yapılabilir.

Acil durumlarda: Biyopsi, acil durumlarda da yapılabilir. Örneğin, bir karaciğer absesi gibi bir sorunun nedenini anlamak için hızlı bir biyopsi yapılabilir.

Biyopsi, genellikle bir doktor tarafından yapılır ve genellikle bir cerrahi müdahaleden daha hafif bir işlemdir. Ancak, biyopsi yapılacak dokunun yerine göre, anestezi gerekebilir ve işlem sırasında birkaç gün evde dinlenme gerektiği de olabilir…