Neden Nedir
Bildirimler
  • Bildiriminiz bulunmamaktadır.

Deniz Gezmiş Kimdir Neden Asıldı

Deniz Gezmiş Kimdir Neden Asıldı
60 görüntülenme
0

Deniz Gezmiş Kimdir Neden Asıldı

Deniz Gezmiş Kimdir Neden Asıldı: 1965 yılında, Türkiye İşçi Partisi’ne üyelik başvurusunda bulundu. Üç yıl sonra, 1968’de, 6. Filo’nun İstanbul’a gelmesine karşı düzenlenen protestolara katıldı. Aynı yıl, İstanbul Üniversitesi’nin işgalinde liderlik rolü üstlendi.

1969’da, Filistin’deki Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi’nin gerilla kampına silahlı eğitim almak ve FDHKC üyeleriyle savaşmak için gitti. Ancak 20 Aralık 1969’da yakalandı ve 18 Eylül 1970’e kadar tutuklu kaldı.

Hapisten çıktıktan sonra, askere alınacağı sırada kaçtı ve Silahlı Marksist-Leninist örgüt Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nu kurdu. 29 Aralık 1970’te, çalıntı bir araçla seyrederken Kavaklıdere Polis Kulübesi’ni ateş açarak iki polisin ağır yaralanmasına sebep oldu.

11 Ocak 1971’de, Türkiye İş Bankası Emek Şubesi’ni soydu. 4 Mart 1971’de, dört Amerikalıyı kaçırdı ve 400.000 dolar fidye ve “tüm devrimcilerin serbest bırakılmasını” isteyen bir bildiri yayınladı. Güvenlik güçleri, onu ve Amerikalıları bulmak için THKO’nun karargâhı olarak kullanılan ODTÜ’yü kuşattı.

Bu olay, öğrencilerle güvenlik güçleri arasında çatışma çıkmasına sebep oldu ve 9 saat süren çatışmada, 1 komando er Mevlüt Meriç de dahil olmak üzere 3 kişi öldü, 26 kişi yaralandı. Üniversite süresiz kapatıldı. 9 Mart’ta, Amerikalıları serbest bıraktı.

12 Mart 1971 Muhtırası’nın ardından yakalanarak yargılandı ve idama mahkûm edildi. Cezası bir yıl sonra Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’la aynı gün infaz edildi.