Neden Nedir
Bildirimler
  • Bildiriminiz bulunmamaktadır.

Dış Gebelik Nasıl Olur Nasıl Anlaşılır

Dış Gebelik Nasıl Olur Nasıl Anlaşılır
Dış Gebelik Nasıl Olur Nasıl Anlaşılır
47 görüntülenme
0

Dış Gebelik Nasıl Olur Nasıl Anlaşılır

Dış gebelik, hamilelik sırasında rahmin dışında gerçekleşen bir olaydır ve çok ciddi bir sağlık sorunudur. Dış gebelik, embriyonun (bebek) rahim dışında bir yerde tutunmayı ve büyümeyi sürdürdüğü bir durumdur. Dış gebelikler genellikle rahim dışında yumurtalıkta, tüp bezlerinde veya rahim açığında olur. Dış gebelikler çok ciddi bir sağlık sorunudur ve hemen tedavi edilmesi gerekir, aksi takdirde ölümcül olabilir.

Dış gebeliklerin nedenleri arasında, yumurtalıkların ve tüp bezlerinin cerrahisi sonrası oluşabilecek hasarlar, rahim açığı oluşumu, düşük doğum ağırlıklı bebekler ve hormon dengesizlikleri sayılabilir.

Dış gebeliklerin belirtileri arasında, adet düzensizlikleri, karın ağrıları, kanama ve kusma gibi belirtiler sayılabilir. Dış gebelikler tanısı, genellikle ultrasonografi veya bir pelvik muayene ile konulur. Tedavi, cerrahi ile gerçekleştirilir ve genellikle rahim ve tüp bezleri çıkarılır. Dış gebeliklerin önlenmesi için, düzenli olarak doktora gidilmesi ve gereken tüm tıbbi müdahalelerin yapılması önemlidir.