Neden Nedir
Bildirimler
  • Bildiriminiz bulunmamaktadır.

EYT Yasası Ne Zaman Meclise Gelecek

EYT Yasası Ne Zaman Meclise Gelecek
Emekli Maaşı Hesaplama 4A, 4B ve 4C EYT
58 görüntülenme
0

EYT Yasası Ne Zaman Meclise Gelecek

EYT Ne Zaman Meclise Gelecek: Parti kurmaylarıyla peşpeşe toplantılar yaparak geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni haftaya kabineyi toplayarak başlayacak toplantının gündeminde olması beklenen maddeler şunlar: Ekonomide atılacak yeni adımlar 7. yargı paketi dış politika ve terörle mücadele.

Ekonomik 7. yargı paketi dış politika ve terörle mücadele kabine kritik başlıkları görüşmek üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanıp, yılın ilk kabine toplantısının hazırlıkları tamamlanan yedinci yargı paketine ilişkin Adalet Bakanı Bekir Boz’dan kapsamlı bir sunum yapması bekleniyor.

Pakete son şekli verildikten sonra meclise gönderilecek, yedinci yargı paketinde hangi düzenlemeler olacak: Kira uyuşmazlıklarında zorunlu arabuluculuk uygulaması hayata geçirilecek bu uygulamaya kat mülkiyeti ve konuşarak uyumsuzlukları da dahil edilecek.
Konutta haciz yapılabilmesi için hakim kararı gerekecek haczedilecek eşya değeri borç miktarını geçmeyecek.
Uyuşturucu bağımlıları için müstakil ceza infaz Kurumu açılabilmesi mümkün hale getirilecek ve bazı sentetik maddeler uyuşturucu kapsamına alınacak.
İma ile verilecek cezanın alt sınırı on yıldan on beş yıla çıkarılacak ve Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru, yüksek mahkeme önünde derdest bulunan uzun yargılamadan kaynaklı bireysel başvuruda Adalet Bakanlığı bünyesindeki tazminat komisyonuna aktarılacak ve mahkeme dosyalar komisyon tarafından incelenecek olan başvuruların kısa sürede çözüme kavuşturulmasının önü açılacak.
Kabinede emeklilikte yaşa takılan her düzenlemesiyle sözleşmeliye kadro düzenlemesi de gündemde olacak.

Heyetinin ne zaman meclise geleceği sözleşmeli personel düzenlemesine belediyeleri dahil edilip edilmeyeceği gibi başlıklar müzakere edilecek. Toplantıda konut projelerinde gelinen son durumla enflasyonla mücadele de masada olacak. Ekonomide atılacak yeni adımlara ilişkin değerlendirmeler yapılacak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 18 haziranda yapılması planlanan seçimlerin mevsim şartları dikkate alarak biraz öne çekilebileceğini açıklamıştı.

Kabinede seçim takvimi ve AK Parti’nin seçim beyannamesine ilişkin de değerlendirmelerin yapılması bekleniyor, çünkü ABD’ye doğalgaz tedarikçisi Rusya, Ukrayna savaşındaki gelişmeler Şam yönetimi ile başlayan siyasi diyalog süreci de masada olacak ve terörle mücadele operasyonları, yurtiçi ve sınır ötesinde yürütülen operasyonlar kapsamlı olarak değerlendirilecek. Suriye ve ırak’ın kuzeyinde devam eden terörle mücadele operasyonlarıyla ilgili Milli savunma Bakanı Rusya ile kabineye bilgi verecek.