Fuzuli ve Nedim Nedir? Nedim Nedir? Cevabı bilen varmı?

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

Bildir
İptal et

Fuzuli ve Nedim Nedir? Nedim Nedir? Cevabı bilen varmı?

Selam arkadaşlar acil yardıma ihtiyacım var, bugün edebiyat hocam Fuzuli ve Nedim nedir, veya Nedim nedir, konusunda bana bilgi getirin dedi. Ben de buradaki üyelerin ve yetkililerin bilgilerine güveniyorum, beni bu konularda aydınlatacak olan var mı? acil yardım istiyorum.

Cevap ( 1 )

  0
  2022-11-15T02:08:27+03:00

  Lütfen bu cevabın neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal et

  Fuzuli ve Nedim Nedir? Nedim Nedir?

  Fuzuli ve Nedim Nedir? Nedim Nedir?

  Fuzuli ve Nedim Nedir? Nedim Nedir?

  FUZULİ: Doğum tarihi 1556 senesi 

  Fuzuli, Kerbela’da doğmuştur ve yaşamıştır. oldukça iyi bir eğitim gören Fuzuli, Arapça ve Farsçayı çok İyi derecede öğrenmiştir. Fuzuli, şiirlerinde Azeri Türkçesi etkileri açıkça görülür. Yaşadığı döneme göre oldukça sade bir dille dille kitaplar yazmıştır. Fuzuli, divan edebiyatı türünde birçok kitap yazmasına rağmen halk arasında ‘gazel şairi’ olarak tanınmıştır. Fuzuli, şiirlerinde en önemli konularının başlıcaları tasavvuf ve aşktır.Leyla ile Mecnun ismindeki mesnevisinde bu aşk konusunu ustaca ele almıştır. Fuzuli, şiirin temelinde İlim, özünde sevgi olduğuna inanmıştır. Sevilen bir insan sadece bir araçtır ve onun varlığında görünür hale gelen ise Tanrı tek amaçtır. Fuzuli ye göre gerçek varlık sadece Tanrı’dır.

  NEDİM: Doğum yılı 1730

  NEDİM osmanlı devirlerinden birisi olan Lale Devri’nin coşkulu, aşk a inanan , neşe dolu şairidir. NEDİM edebiyatımızda o dönemde ‘mahallileşme akımını’ başlatan isimidr. NEDİM istanbul Türkçesini, gerçek olan yaşamı gözlemleyebilen ve gerçek doğayı şiire dökmüştür. NEDİM şiir konuları: Gerçek aşk, tabiat, gerçek hayattan zevk alma gibi şiirlerinin başlıca konularındandır. NEDİM şiirlerinde dini veya tasavvuf konularına hiç yer vermemiştir. NEDİM kullandığı dili, açık, yalın ve ahenkli bir şekilde kullanmıştır. NEDİM şuanki edebiyatımızda şarkı ve türkü türünün en önemli isimlerindendir. NEDİM şiirlerini kendi Divan’ ında toplamıştır.

  En iyi cevap

Bir cevap bırakın

Araştır

Yanıt vererek Kullanım Şartları ve Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.