Neden Nedir
Bildirimler
  • Bildiriminiz bulunmamaktadır.

Hizbullah Nedir Ne Demek Kısaca

Hizbullah Nedir Ne Demek Kısaca
Hizbullah Nedir Ne Demek Kısaca
100 görüntülenme
0

Hizbullah Nedir Ne Demek Kısaca

Hizbullah Nedir Ne Demek Kısaca: HÜDA-PAR’ın yaklaşan seçimlerde aday göstermemesinin ardından Cumhur İttifakı’nı destekleme kararı, partinin geçmişini bir kez daha gündeme getirdi. Peki Hizbullah neydi, nasıl HÜDA-PAR oldu ve hangi siyasi çizgiyi temsil ediyor?

Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR), 14 Mayıs’ta yapılacak seçimler için aday göstermeyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a desteğini açıkladı. HÜDA-PAR seçimlere AK Parti listesinden katılacak.

HÜDA-PAR’ın Cumhur İttifakı’nı destekleme kararının ardından partinin geçmişi yeniden tartışma konusu oldu. Peki Hizbullah neydi, nasıl HÜDA-PAR oldu, siyasi çizgisi nedir?

Hizbullah ilk olarak Diyarbakır ya da Batman’da değil, 1984’ten itibaren market ve kuyumcuları hedef alan soygunlarla varlığını göstermeye başladığı İstanbul’da ortaya çıktı.

Hizbullah’ın adı ilk kez Ekim 1984’te Şişli’de bir kuyumcu soygunundan sonra duyuldu. Bu soygunun ardından Hizbullah militanları operasyonlarda gözaltına alındı. Bu isimler arasında, aralarında Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Çetin Emeç’in de bulunduğu, daha sonra aydın cinayetlerinden yargılanacak olan İrfan Çağrıcı da vardı.

Bu eylem ve yargılamanın ardından örgüt uzun süre sessiz kaldı. Hizbullah’ın kurucuları ve militanları başta Diyarbakır ve Batman olmak üzere ağırlıklı olarak Kürt illerinden gelmelerine rağmen ilk zamanlarda bölgede herhangi bir eylem gerçekleştirmediler. Silahlı mücadelenin gerekliliğini savunan Hüseyin Velioğlu’nun 1987 yılında örgütten ayrılarak Batman’a yerleşmesi ile her şey değişti.

Hizbullah Nedir Ne Demek Kısaca

Hizbullah Güneydoğu’da nasıl örgütlendi ve asıl amacı neydi? Örgütten ayrılmasına rağmen Hizbullah adını kullanmaya devam eden Hüseyin Velioğlu’na göre grubun başta PKK olmak üzere Kürt siyasi hareketinin unsurlarına karşı silahlı mücadele vermesi gerekiyordu. Bunun sebebinin PKK’nın “Marksist bir örgüt” olması olduğunu açıkladı. Örgütün çalışmaları Batman’da İlm Yayınevi’nin kurulmasıyla başlamıştır.

Zamanla lise öğrencileri ve bazı aileler arasında örgütlendi. 1992 yılına gelindiğinde örgüt, Halkın Emek Partisi (HEP) üyelerine yönelik taş ve sopalı saldırılarla Batman sokaklarında adını duyurdu. Hüseyin Velioğlu, Batman’da gücünü pekiştirdikten sonra teşkilatı genişletmeye başladı’ faaliyetleri diğer illere Daha önce Diyarbakır’da bıraktığı grubu Bağlar ve Silvan’ın şehirdeki örgütün üsleri haline getirmesiyle yeniden örgütledi.

Mardin ve Şanlıurfa daha sonra Hizbullah’ın faaliyetlerinin merkezi haline geldi.