Neden Nedir
Bildirimler
  • Bildiriminiz bulunmamaktadır.

Karadağ Para Birimi Nedir

Karadağ Para Birimi Nedir
ABD Enflasyon Verileri Belli Oldu
56 görüntülenme
0

Karadağ Para Birimi Nedir

Karadağ para birimi Karadağ Kruna’sıdır. Karadağ Kruna’sı, Karadağ Cumhuriyeti’nin resmi para birimidir. 1 Karadağ Kruna’sı, 100 paraşütü (paraş) olarak hesaplanır. Karadağ Kruna’sı, Avrupa Birliği dışında kullanılan tek Avrupa para birimidir.

Karadağ Kruna’sı, Karadağ Cumhuriyeti’nin kuruluşundan beri resmi para birimi olmuştur. Önceleri, Karadağ Kruna’sı, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun resmi para birimi olan Krone’a çok benzer bir şekilde yapılmıştı. Ancak, Karadağ Kruna’sı, 1991 yılında, Sırbistan ve Karadağ’ın birleşmesinden sonra, Sırbistan Dinarı’na dönüştürülmüştü. Daha sonra, Karadağ, 2006 yılında bağımsızlığını kazandı ve Karadağ Kruna’sı tekrar resmi para birimi olarak kullanılmaya başlandı.

Karadağ Kruna’sı, Karadağ Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından basılır ve yönetilir. Karadağ Kruna’sı, avro ile pariteye göre değerlendirilir ve Avrupa Merkez Bankası tarafından yönetilen avro bölgesi dışında kullanılır.

Karadağ Kruna’sı, Karadağ Cumhuriyeti’nde tüm yerel işlemlerde ve ülkenin dışında yapılan işlemlerde kullanılır. Karadağ Kruna’sı, Karadağ Cumhuriyeti dışında, özellikle Sırbistan ve Bosna-Hersek gibi bölgelerde de kullanılabilir.