Neden Nedir
Bildirimler
  • Bildiriminiz bulunmamaktadır.

Merdo Ne Demek Hikayesi? Merdo Ne Demek Türkçe? Merdo Nedir?


331 görüntülenme
0

Merdo Ne Demek Hikayesi? Merdo Ne Demek Türkçe? Merdo Nedir?

Merdo, köyün birinde yaşamakta olan bir gençtir. Pınar başında gördüğü genç bir kıza aşık olur. Kız da Merdo‘ya karşı boş değildir. Ancak Merdo’nun kimsesi yoktur ve oldukça fakirdir. İki genç aşık gizli gizli buluşmaya başlar.Bu sırada çevre köylerin birinde çok zengin bir adamınkarısı ölür.

Adam çok zengin ancak yaşlıdır ve kendine bakılması için yeniden evlenmek ister. Bu Merdo’nun aşık olduğu kızdır. Zenginliğinden olsa gerek genç kızın babası kabul eder ve kızını bu yaşlı adama verir.

Aşkının yaşlı bir adamla istemeden evlenmesi Merdo‘yu perişan eder. Merdo iki köy arasında bir dere ve üzerinde bir köprüde her gün uzaktan da olsa sevdiği kadını görmek için mekik dokur. Köprünün bir başını da o civarda yaşayan akli dengesi yerinde olmayan biri mesken tutmuştur. Her gün Merdo‘yu gördüğünde o bile anlar Merdo‘nun aşk acısı çektiğini.

Genç kızla evlenen yaşlı zengin adam bu durumu fark eder ve genç kıza; “Eğer sizin birbirinizi sevdiğinizi bilseydim seni almazdım. Şimdi kimsenin görmeyeceği bir yerde git ve görüş Merdo‘yla. Ben öldükten sonra da evlenebilirsin onunla ama şimdi sakın beni utandıracak bir şey yapmayın” der. Bunun üzerine iki aşık görüşmeye başlar. Bu durumdan şüphelenen köylüler dedikodu çıkarır. Öyle bir zaman gelir ki; görüşmelerine izin veren iyi niyetli bu yaşlı adam, köylülerin fitnesi ve baskısıyla silahlı adamlar tutar ve köprünün bir tarafından pusuya kurdurtur.

Merdo köprü başına geldiğinde, orayı bekleyen her zamanki divane adam olanı biteni izler. Merdo‘ya karşıya geçmemesini söyler. Ancak Merdo dinlemez ve karşıya geçer. Merdo için artık iki yol vardır; Birincisi aşığına giden yol, ikincisi aşığı uğruna ölüme giden yol.

Karşıya geçtiğinde Merdo, pusunun ortasında kalır ve öldürülür.

Merdo Ne Demek Hikayesi? Merdo Ne Demek Türkçe? Merdo Nedir?

Merdo Türküsünün Sözleri:

Sana bir gün olsun gülmedi hayat kaderi berbat Merdo Merdo burası gurbet

Gelme demedim mi Merdo dönme demedim mi vururlar seni Merdo Merdo söylemedim mi

Köprünün başına merdo pusu kurarlar seni ararlar Merdo Merdo izin sararlar seni kırarlar

Gelme demedim mi Merdo dönme demedim mi vururlar seni Merdo Merdo söylemedim mi

Mahzuni yanıyor sana Merdo bitti baharım bahar ayları Merdo Merdo soldu bağlarım yeşil bağlarım

Gelme demedimmi Merdo dönme demedim mi vururlar seni Merdo Merdo söylemedim mi…

Hey corç versene borç😂

Osteoporoz Nedir Nasıl Tedavi Edilir Osteoporoz Nedir Nasıl Tedavi Edilir: Osteoporoz, kemiklerin mineral yoğunluğunun ve mikroarchitecture’ının azalması sonucu oluşan bir hastalıktır. Bu, kemiklerin daha kolay kırılmasına ve böylece travma sonucu oluşabilecek kırıklara yol açar. Osteoporoz, özellikle bel, omuz ve bileklerde kırıklar …

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler Listesi Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler Listesi: Urfa kalesi – antik çağda inşa edilmiştir, mevcut surlar MS 814 yılında Abbasiler tarafından yapılmıştır. İbrahim’in Nemrut tarafından ateşe atıldığı efsanevi Kutsal Balık Havuzu ( Balıklıgöl ) . Havuz, 1211 yılında Kürt Eyyubiler tarafından inşa …