Neden Nedir
Bildirimler
  • Bildiriminiz bulunmamaktadır.

Nükleer Enerji Nedir Ne İse Yarar

Nükleer Enerji Nedir Ne İse Yarar
Nükleer Enerji Nedir Ne İse Yarar
51 görüntülenme
0

Nükleer Enerji Nedir Ne İse Yarar

Nükleer Enerji Nedir Ne İse Yarar: Nükleer enerji, atom çekirdeğinden elde edilen ve Albert Einstein’ın E=mc² formülü ile açıklanan bir enerji kaynağıdır. Ancak nükleer kuvvetler tarafından açıklanan tepkime süreçleri ile oluşur. Nükleer reaktörler, nükleer enerjiyi zorlanmış olarak ortaya çıkarır ve diğer enerji türlerine dönüştürür.

Nükleer enerji, üç farklı nükleer reaksiyon ile meydana gelir. Füzyon, atomik parçacıkların birleşmesi reaksiyonudur. Fisyon, atom çekirdeğinin zorlanmış olarak parçalanmasıdır. Yarılanma ise çekirdeğin parçalanarak daha kararlı hale geçmesidir. Fisyon, ağır radyoaktif maddelerin dışarıdan nötron bombardımanına tutularak daha küçük atomlara parçalanmasıdır.

Füzyon tepkimeleri ise hafif radyoaktif atomların birleşerek daha ağır atomları meydana getirdiği tepkimelerdir. Füzyon tepkimeleri, fisyon tepkimelerinden daha fazla enerji elde edilmesini sağlar. Güneş patlamaları füzyon tepkimelerinin örneklerindendir. Nükleer santrallerde kullanılan tepkimeler ve atom bombası teknolojisi ise fisyona örnek olarak gösterilebilir.

Nükleer enerji, 1896 yılında Fransız fizikçi Henri Becquerel tarafından keşfedilmiştir. Kazara yapılan bir deney sırasında uranyum maddesinin fotoğraf plakaları ile yan yana durması sonucunda karanlıkta yayılan radyoaktif ışınların fark edilmesiyle nükleer enerjinin varlığı ortaya çıkmıştır.