Neden Nedir
Bildirimler
  • Bildiriminiz bulunmamaktadır.

Zarf Fiil Ekleri Nedir Örnekleri Nelerdir

Zarf Fiil Ekleri Nedir Örnekleri Nelerdir
Bayramda Oruç Tutmak Neden Haram
107 görüntülenme
0

Zarf Fiil Ekleri Nedir Örnekleri Nelerdir

Zarf Fiil Ekleri Nedir Örnekleri Nelerdir: Zarf-fiil, bağ-fiil, ulaç veya gerundium bir fiilin cümlede zarf (belirteç) görevinde kullanılan hâli. Türkçedeki üç fiilimsi grubundan biridir.

Fiillere -esiye, -ip, ıp, -meden, -ince, -ken, -eli, -dikçe, -erek, -ir … -mez, -diğinde, -e … -e, -meksizin, -cesine eklerinin getirilmesiyle oluşturulur. Bu ekler, Türkçedeki ses uyumlarına veya ağızlara bağlı olarak, değişiklik gösterebilir.

Zarf-fiiller, fiil kök ve gövdelerine getirilen eklerle geçici olarak zarf oluşturur ve çekim eki almaz. Çoğunlukla yükleme yöneltilen “nasıl” veya “ne zaman” sorularının yanıtıdır.

Zarf Fiil Ekleri Nedir Örnekleri Nelerdir

Birinci ve ikinci örnekte görüldüğü üzere zarf-fiil eki (-ıp, -madan, -arak, -ınca vs…) almış sözcükten sonra virgül konmaz çünkü bu ekler aynı zamanda bağlaç niteliğindedir ve bazı istisnalar haricinde bağlaçlardan önce veya sonra noktalama işareti kullanılmaz. Kullanıldığı takdirde anlam kargaşası meydana gelebilir ancak üçüncü örnekteki gibi zarf-fiiller art arda sıralanırsa aralarına virgül konulabilir.

Ancak çok çalışarak başarılı olabilirsin.

Arkadaşın gelince misafir odasında çalışın.

Bu mülakat için ölesiye hazırlandım.

Futbolcular, mola almaksızın antrenman yapıyorlar.

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Zarf-fiil#:~:text=Fiillere%20%2Desiye%2C%20%2Dip%2C,%2C%20%2Dcesine%20eklerinin%20getirilmesiyle%20olu%C5%9Fturulur.