Bekir Bozdağ: Senin arkadaşların adaylığın konusunda müttefik değil - Güncel ve Son Dakika HaberleriGüncel ve Son Dakika Haberleri

21 Haziran 2024 - 18:01

Bekir Bozdağ: Senin arkadaşların adaylığın konusunda müttefik değil

Bekir Bozdağ: Senin arkadaşların adaylığın konusunda müttefik değil
Son Güncelleme :

24 Eylül 2022 - 16:44

83 Okunma

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir’de yaptığı konuşmasını hatırlatarak, “Senin arkadaşların henüz senin adaylığın konusunda müttefik değiller” dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yozgat’ın Şefaatli ilçesinde AK Parti İlçe Danışma Meclisi Toplantısı’na katıldı. Bozdağ, burada yaptığı konuşmada, muhalefeti eleştirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dün İzmir’de yaptığı konuşmasını hatırlatan Bakan Bozdağ, şöyle konuştu:


“Türk milleti senin cumhurbaşkanlığın konusunda nasıl ittifak sağlasın?”

“Yani Sayın Kılıçdaroğlu yaklaşık 15 yıldır genel başkanlık yaptığı bir partinin üyelerine diyor ki ‘Siz gerçekten benimle misiniz’. Demek ki üyelerinden şüphesi var. ‘Gerçekten ben size yaslanabilir miyim? Kiminiz bilerek kiminiz bilmeyerek bana zarar veriyorsunuz’ diyor. ‘Ben hissetmem lazım, sizin benimle birlikte olduğunuzu’. Demek ki hissedemiyor, kalben hissedemiyor. Ben buradan üzüntümü ifade etmek isterim. Bir siyasi partinin genel başkanın teşkilatlarına kendisine güven konusunda sorunları olduğunu ve kendisinin de teşkilatlarına güven konusunda sorunu olduğunu bu kadar açık, bu kadar şeffaf izah ettiğine hiç şahit olmadım. Senin arkadaşların henüz senin adaylığın konusunda müttefik değiller. O zaman Türk milleti senin cumhurbaşkanlığın konusunda nasıl ittifak sağlasın?


Biz hep milletimize güvendik, hep milletimize dayandık”

Senin arkadaşların Türkiye’nin geleceğini sende görmüyorlar, sana umut bağlamıyorlar. O zaman Türk milleti Türkiye’nin geleceğini sende nasıl görsün, sana nasıl umut bağlasın? Senin arkadaşlarına sen güvenmiyorsun. Sonuçta bu bir kadro işi. Senin güvenmediklerine bu millet nasıl güvensin? Senin arkadaşlarına sen diyorsun ki ‘Ben sırtımı size yaslayabilecek miyim?’. Onlara sırtını dayamakta tereddüt halindesin. Bu millet sana sırtını niye dayasın ya da senin sırtını dayamana niye izin versin? Önce siz bir işe çıkarken evden icazeti alırsınız. Belli ki Sayın Kılıçdaroğlu henüz evinden icazet almış değil. Onun için biz şunu söylüyoruz; kendi liderine dahi güvenmeyen ve liderin de bu güvensizliği hissettiği bir ortam Türkiye’nin hayrına bir ortam değildir. Sayın Cumhurbaşkanı’mıza güvenmeyen bir Şefaatlili var mı? Yok. Yozgatlı var mı, AK Parti’li var mı? Yok Allah’a hamdolsun. Biz hep milletimize güvendik, hep milletimize dayandık, hep milletimize yaslandık.

“6’lı masaya da söylemiş olabilir”

Bakan Bozdağ, Kılıçdaroğlu’nun, sözlerinin bir kısmını ‘6’lı- 7’li masa’ya da söylemiş olabileceğine işaret ederek, “Ben size güvenebilecek miyim, size yaslanabilecek miyim, size dayanabilecek miyim? Siz kanaatlerinizi daha ne kadar açık açık söylemekten, adaylığımı bana hissettirmekten çekineceksiniz?’ diye biraz da oraya bir gönderme olabilir mi? Olabilir ama onun takdiri. Fakat şu bir gerçek; Türkiye’de cumhurbaşkanı olmanın yolu millete yaslanmaktan geçer. Türkiye’de cumhurbaşkanı olmanın yolu millete dayanmaktan geçer. Kim ki millete yaslanmazsa kim ki millete dayanmazsa bu ülkede seçimlik hiçbir göreve gelemez. Millete yaslanacak, millete dayanacaksınız.” dedi.


“İmkanları olsa kim bilir neler yapacaklar”

AK Parti iktidarlarında Türkiye’de yasakları kaldırdıklarını belirten Bakan Bozdağ, şunları söyledi:

“Bakın son günlerde Kayseri’de askeri bir fabrikada biri çıkmış, ‘Buraya başörtülü, çember sakallı, pardösülü olanlar giremez’ diye kendince yazı yazıyor. İstanbul’da bir okulda ‘Başörtülü gelen stajyeri bu okula kabul edemeyiz’ diyen bir başkası daha çıkıyor. Ne zaman çıkıyor? AK Parti iktidardayken çıkıyor. Şu cürete bak. Biz yasakları kaldırmışız. ‘Hiç kimse eğitim, öğretim hakkından yoksun bırakılamaz’ diyen anayasa hükmüne hayat vermişiz. ‘Herkes kanunun önünde eşittir’ ilkesini tam hayata geçirmişiz. Anayasayı da yasalarımızı da ayaklar altına alan, tanımayan adımlar atıyorlar. Şimdi yapıyorlar bunu. Tayyip beyin cumhurbaşkanı olduğu Cumhur İttifakı’nın iktidar olduğu dönemde. Allah muhafaza bir de bunların imkanı olsa kim bilir neler yapacaklar?”