Otomobile ulaşamayan motosiklete koştu: Tüm zamanların satış rekoru - Güncel ve Son Dakika HaberleriGüncel ve Son Dakika Haberleri

24 Temmuz 2024 - 13:03

Otomobile ulaşamayan motosiklete koştu: Tüm zamanların satış rekoru

Otomobile ulaşamayan motosiklete koştu: Tüm zamanların satış rekoru
Son Güncelleme :

02 Ocak 2023 - 18:31

72 Okunma

Yüksek enflasyon ve kurdaki yükseliş sebebiyle Türkiye’de arabaya erişim giderek zorlaşırken, daha ulaşılabilir bir mobilite aracı olan motosiklete talep hızlandı. Yakıt fiyatlarındaki artış da araba kullanıcılarını alternatif arayışına yöneltince, kurye tarafınca gelen taleple büyüyen motosiklet pazarı, bütün zamanların satış rekorunu kırdı.

Motosikletteki rekora karşın, otomobil pazarı bu yıl da yerinde sayınca iki bireysel ulaşım aracı arasındaki makas da büyük oranda daraldı.

Ekonomim.Com’un haberine görüşlerine yer verilen MOTED Başkanı Başarı Erbaş, “Çok yakın bir zamanda otomobil satışlarını yakalayacağımıza inanıyoruz” dedi.

Motosiklet satışları, 2022’nin ilk 11 ayında 2021’e göre yüzde 50,7 artarak 365 bini aştı. Aynı dönemde otomobil satışları ise yıllık bazda 2,4 oranında azalarak 505 bin 886 adette kaldı. Henüz Aralık 2022 sonuçları açıklanmadı. Ancak, edinilen bilgilere göre motosiklet satışlarının 2022’de 400 bin adeti aştığı tahmin ediliyor. Bu da motosiklet pazarı için tüm zamanların rekoru anlamına geliyor. Otomobil satışlarının ise geçen yılı yaklaşık 595 bin adet ile kapattığı öngörülüyor. Otomobil markaları 2023 için geçen yıla paralel bir pazar beklerken, motosiklet markaları bu yılsonunda en az 420 bin adetlik satışa ulaşmayı hedefliyor.

KURYE SAYISINDA CİDDİ ARTIŞ

Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Başkanı Başarı Erbaş, pandemiyle beraber bireysel ulaşım araçlarına talebin artığını hatırlatarak, “Ekonomideki negatif gelişmelere paralel bizim ülkemizde alım gücünün zayıflaması da otomobile gore daha ucuz bir bireysel ulaşım aracı olan motosikleti ön plana çıkarttı. Öte yandan gelişen e-tecim motosikletli kurye sayısında ciddi artışa sebep oldu” dedi.

Aynı zamanda BMW Motorrad Marka Müdürü olan Başarı Erbaş, motosiklet sektörünün gelecek yıllarda büyümeye devam edeceğini anlatım ederek, “Çok yakın bir zamanda otomobil satışlarını yakalayacağımıza inanıyoruz” dedi.

Türkiye’de araba tutarları son bir yılda yüzde 70 artarken, motosiklette fiyat artışı geçen yıl yüzde 40’ta kaldı. Türkiye’de en ucuz otomobilin fiyatı 400 bin TL bandına dayanırken, en ucuz motosikletin fiyatı ise 27 bin TL.

“OTOMOTİVDEKİ STOK SIKINTIIS İLGİYİ ARTIRDI”

Yamaha Motor Türkiye Ülke Başkanı Hakan Kaya da, “Pandemiyle beraber büyüyen kurye sektörünün tesirinin yanı sıra fuel oil fiyatlarındaki artışlar, toplu taşımadan kaçınma ve otomotiv sektöründe yaşanan yığın sıkıntıları motosiklete olan ilgiyi oldukca artırdı. Her ne kadar yüksek hacimli hobby bike dediğimiz modellerde bir miktar artış gözlemlense de pazarda asıl artış 50 – 250 cc motor hacmine haiz segmentte gerçekleşti” diye konuştu.

Üst üste gelen zamlar sebebiyle arabaya erişimin zorlaşmasının da motosiklet satışlarına katkı sağladığını anlatım eden Hakan Kaya, “Artan mobilite ihtiyacına paralel olarak insanoğlu satın alma ve işletme maliyeti göreceli olarak daha uygun olan motosiklet ve scooter modellerine yöneldi. Ayrıca İstanbul benzer biçimde trafiğin sorun haline geldiği büyük metropollerde, iki tekerin kullanım rahatlığı ve son yıllarda motosiklet kültürünün gelişmesi de tercih edilmesinde müessir oldu” dedi.

“YAKIT MASRAFI DA MOTOSİKLETE YÖNELTTİ”

Honda Türkiye Motosikletten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Çetin Kardeş, motosiklete olan ilginin her geçen sene katlanarak arttığını vurgulayarak, “Burada özellikle şehir hayatında süratli mobilite ihtiyacı, zamandan tutum ve pandemi sebebiyle toplu taşımaya alternatif olarak motosikletin tercih edilmesi dikkat çekiyor. Günümüzde artan mobilite ihtiyacını karşılamaya yönelik hem şehiriçi hem kent dışı seyahatlerde kullanması artan motosiklet giderek mühim bir ulaşım aracı haline geliyor. Bu mevzuda başlangıç modeli olarak tercih edilen scooter segmenti yükselişe geçti. Diğer taraftan pandemi sürecinde moto kurye sayısındaki artışa bağlı olarak yeniden bu segmentte yükselen istek var” diye konuştu.

Otomobil fiyatlarındaki artışın yanı sıra arz-istek dengesindeki bozulmaların da tüketicileri ulaşım aracı mevzusunda motosiklet şeklinde alternatiflere yönelttiğine dikkat çeken Kardeş, motosiklet satışlarını arttıran etkenlerden birinin de yakıt fiyatlarındaki süratli yükseliş olduğunu söyleyerek, “Son bir yılda sıvıyakıt fiyatlarında yüzde 70’e varan zam oldu. Motosikletin otomobile nazaran yakıt tüketimi oldukça daha az. Öte yandan elektrikli motosikletlerin de görece uygun fiyatlı olması sıvıyakıt maliyetlerinden kaçan tüketicileri bu pazara yönelten bir diğer müessir” dedi.

MOTED Genel Koordinatörü Remzi Öztürk, motosiklet satışlarının son haftalarda hızlanmasının bir nedenin de ARTES kayıt sistemine geçilerek, satılan tüm motosikletlerin kayıt dibine alınması bulunduğunu söylemiş oldu. Öztürk, “ARTES sistemiyle kayıt dışı ve sahteciliğin önüne geçilmiş oldu. Böylece sektör daha kaliteli ürün satışını müşterisine sunacak” ifadesini kullandı.

YABANCI YATIRIMCI DA ÜRETİM İÇİN SIRADA

Motosiklet pazarındaki pandemiyle birlikte başlamış olan büyüme trendi, yatırımcıları da bu alana yöneltiyor. Koç Grubu, Ford Otosan mühendislerinin girişimleriyle geçen yıl Rakun markasıyla seri üretime başlayarak motosiklet pazarına giriş yapmıştı. “Daha şimdiden birçok marka Türkiye’ye yatırım kararı aldı. Kymco, Hero ve Piaggio, Türkiye’ye yatırım yapmayı gündeme alan markalar içinde. Öte taraftan Koç ve Sabancı şeklinde büyük yerli Holdinglerin de pazara girmesi önemli” diyen MOTED Başkanı Başarı Erbaş, atılacak birtakım mühim adımların Türkiye’nin motosiklet üretim üssü haline gelebilmesine büyük katkı sağlayacağını altını çizdi.

B sınıfı ehliyetle motosiklet kullanılmaya başlamasının pazara önemli bir ivme kattığını hatırlatan Erbaş, “125 cc motosikletlerin de B sınıfı ehliyetle kullanılabilmesinin 250 cc’ye kadar olan yüzde 8’lik ÖTV bareminin 500 cc’ye kadar olan motosikletlere çekilmesi, sektörün oldukca süratli büyümesine ve Türkiye’yi motosiklet üretim üssü haline getirmesinde büyük katkı sağlar” dedi.